Aplikacija za dojave o kriminalu uskoro u Srbiji: Prijavite kriminal i zaradite 1.000 dolara!

Specijalna aplikacija za mobilne telefone “Krajm stopers” trebalo bi da počne sa radom u Srbiji u decembru, a pomoću ove novine građani će moći anonimno da prijave svaku vrstu kriminala i zarade čak 1.000 dolara po dojavi.

Reč je o svetski poznatoj aplikaciji za mobilne telefone koju je razvila američka nevladina organizacija “Krajm stopers global solušns – CSGS”.

Sa tom organizacijom nedavno je sklopio sporazum Beogradski Međunarodni institut za bezbednost, a uz pomoć aplikacije građani će moći da anonimno prijave policiji sve što im je sumnjivo.

Dr Orhan Dragaš, direktor Međunarodnog instituta za bezbednost, kaže da je tajna uspeha ovog projekta u tome što maksimalno štiti identitet građana koji šalju informacije o kriminalu.

– Niko ne može da otkrije identitet pošiljaoca informacije, i u tom smislu svaki građanin koji sarađuje sa “Krajm stopersom” je stopostotno zaštićen. U ovome je ključ uspeha projekta koji je počeo u Americi 1976. godine, a otuda se proširio i na Veliku Britaniju, celu zapadnu Evropu i Australiju. Ko zna koliko je sada građana u Srbiji koji imaju neka saznanja o krivičnim delima, nisu ni krivi ni dužni, ali iz straha za sopstvenu bezbednost ne žele da govore o tim saznanjima, zbog čega kriminalci i dalje slobodno šetaju ulicama – ističe Dragaš.

Kako kaže, oni koji se odluče da koriste sistem “Krajm stopers” moći će to da učine vrlo jednostavno, preko posebne telefonske aplikacije, pomoću koje će svoje informacije dostaviti “Krajm stopersu”, a ovaj servis policiji.

– Ni u jednom trenutku se ne ostavljaju lični podaci niti bilo koji drugi podatak koji bi mogao da otkrije identitet pošiljaoca. Do eventualne novčane nagrade, uobičajeno do hiljadu dolara, dolazi se tako što svaki pošiljalac dobije brojčani kod, koji će kasnije biti objavljen kao dobitni, ukoliko se ispostavi da je informacija dovela do razrešenja slučaja i tako zavredila novčanu nagradu – podvlači Dragaš i dodaje da nagrada nema veze sa državnim budžetom.

U MUP-u, pak, ističu da nemaju nikakve veze sa aplikacijom “Krajm stopers”, jer se radi, kako kažu, o projektu nevladine organizacije.

Vaš komentar na ovo?

Ostavite komentar