Kanga: Od „čupanja kose“ do aplauza!

Gabončev period u Crvenoj zvezdi bio je prošaran i blistavim i manje blistavim momentima, a pred Vladanom Milojevićem je verovatno najveći izazov do sada – kako nadomestiti njegov odlazak?

„Gelor Kanga je najneobičniji fudbaler s kojim sam igrao. Kakav lik!“.

Ovo su reči nekadašnjeg saigrača Gabonca iz perioda u Rostovu, moldavskog defanzivca Aleksandra Gackana, koji je bez dlake na jeziku govorio o njemu opisujući ga kao prilično svojeglavog i dobrog igrača.

Baš zbog toga, čini se, vladala je i podela među navijačima Crvene zvezde. Bilo je onih koji su obožavali Kangu, ali i onih kojima se nije dopadao način na koji igra…

Bez ikakve dileme to je fudbaler „van svakog kalupa“ koji se do kraja njegovog jednoipogodišnjeg mandata u Crvenoj zvezdi i nije sasvim uklopio; najvećim delom sa njim je Zvezda izgledala dobro na terenu, ali je veoma često bilo prisutno i razmišljanje da nešto tu i ne štima. Kao kada nameštate sliku na zid, pa kako god da je stavite čini vam se da je malo ukrivo na jednu stranu, ili kada slažete „puzle“ i jedan onaj oblik ne može do kraja da se „uglavi“.

Iskakao je Kanga često iz tog sistema, delovalo je nekada da igra i samo za sebe, ali nekada su te stvari Zvezdi znale i da donesu dobro naročito kada bi tempo meča bio istovetan.

Mnogo puta je Crvena zvezda, i kod Miodraga Božovića i kod Vladana Milojevića, dolazila u situaciju da od 90 minuta – nekih dobrih 80 – kruži oko gola protivnika ponavljajući se po bokovima i tražeći grešku koncentrisanog rivala.

Takvu kolotečinu znao je često da prekine nestrpljivi Kanga, a ne bi trebalo zaboraviti da su njegovi golovi u Evropi, protiv Sparte i Krasnodara, bili baš to – mimo svake logike!

Dok su navijači gledali pomenute mečeve na „Rajku Mitiću“ i videli Kangu sa loptom na toj razdaljini – retko ko bi i pomislio da vikne ono čuveno „ŠUT“, ali umesto psovki nakon „već viđenog“ upropaštenog napada usledilo je radovanje i mesto u Ligi Evrope.

Koliko su Kangine golčine bile važne u kvalifikacijama ove sezone – toliko je njegov crveni karton protiv Ludogoreca možda Zvezdu i koštao bolje prethodne godine…

GUELOR KANGA fudbaler Crvene zvezde na utakmici Superlige Prvenstva Srbije protiv Vozdovca na stadionu Vozdovca, Beograd, 23.07.2017. godine 

Imao je stoga Gabonac svojih i dobrih i loših dana, posebno je oduševljavao asistencijama kada se Zvezda mučila u sezoni 2016/17, dok je u aktuelnoj veći fokus bio na Evropi. U kvalifikacijama je igrao odlično – u grupnoj fazi, baš i ne.

Upravo u mečevima protiv Arsenala i BATE Borisova znao je da dovede Crvenu zvezdu u opasnost kao što je umeo i da je izbavlja iz nje.

Fudbaler „neukrotivog kova“ je često bio bliže košarkaškom nego fudbalskom plejmejkeru. Obožavao je da ima loptu u nogama, tražio je i na 60 i 70 metara od protivničkog gola, nudio se za pas saigračima i više nego što je to potrebno…

Upravo je sa tih velikih udaljenosti znao da predugo drži loptu kod sebe i poput kvoterbeka da traži „Hejl Meri“ pas za tačdaun (gol) odbijajući da traži jednostavnija rešenja.

Znao je Zvezan Terzić da kaže da kad „igra Kanga – igra i Zvezda“ i to se mnogo puta pokazalo tačnim Gabonac je u dresu Zvezde za godinu i po dana odigrao 58 mečeva i zabeležio 12 golova i 17 asistencija, a „bode oči“ i podatak da je skrivio deset žutih i napravio i jedan crveni karton.

U tome su ga protivnički igrači, koji su očigledno dobro proučili navike Gabonca, znali „uloviti“ u grupnoj fazi Lige Evrope, pa je tako protiv u prva dva meča (BATE Borisov i Keln) izgubio loptu svega dva puta, da bi u naredna tri čak 15!

Ali kad već govorimo o „negativnoj“ statistici vredi dodati i da je bio igrač sa najviše šuteva po meču, da je mnogo trčao, razigravao…

U poslednjim trenucima prelaznog roka napustio je Zvezdu i prešao u Spartu, a klubu je za transfer igrača kome je do kraja ugovora ostalo šest meseci pripalo oko milion evra.

Iz trenutne perspektive, kao i iz razloga što Crvena zvezda ni na leto ne bi mogla da ispuni Gabončeve zahteve glede plate i novog ugovora, ovo se čini kao veoma dobar posao, ali pred Vladanom Milojevićem je možda i najteži zadatak do sada:

Pronaći sistem u kome se neće osetiti nedostatak fudbalera takvih ofanzivnih mogućnosti i to sa postojećim igračkim kadrom!

Igrala je Crvena zvezda tokom ove sezone mnogo puta bez Gabonca, naročito se to odnosi na domaća takmičenja, ali nije mali broj puta osećaj navijača poručivao da bi upravo sa njim u sastavu crveno-beli lakše slomili otpor rivala.

S obzirom na to da se Branko Jovičić oporavio – i da je Donald ostao u klubu – čini se da ćemo češće ovog proleća gledati Nenada Krstičića u ofanzivnijoj ulozi…

Poseduje srpski vezista izuzetan pregled igre, pas u prostor i krasi ga taktička disciplina, ali je utisak da nema tu eksplozivnost Gelora Kange koju će morati neko drugi da nadomesti, možda baš Ben koji se i na pripremama pokazao kao strelac i igrač koji ima „munju“ u nogama.

Isprobavao je na poziciji iza napadača Vladan Milojević i Nemanju Milića i Slavoljuba Srnića, igrao i sa Stefanom Hajdinom na zadnjem veznom, zbog (trenutnog) ostanka Ričmonda Boaćija tu je i dalje opcija igranja s dva napadača, pokušavao i sa trojicom u odbrani, pa je utisak da treneru Crvene zvezde ne manjka ideja kako bi njegova ekipa mogla da premosti odlazak Kange.

Uspešno ili ne – kazaće nam ovo proleće.

Vaš komentar na ovo?

Ostavite komentar